Oostendse OPUA-Voka maakt vierluik Vlaamse havens compleet

Reportage, Havens
Roel Jacobus
Alliantie OPUA-Voka in Oostende
Alliantie OPUA-Voka in Oostende © Roel Jacobus

Na Antwerpen, Gent en Zeebrugge, stapt ook de vereniging van Oostendse havenondernemingen in een formele alliantie met Voka. De lancering van OPUA-Voka stond in het teken van de toenemende interesse voor de terugkeer van maritieme trafiek.

De nieuwjaarsbijeenkomst 2024 van de Oostendse Havengemeenschap was de eerste onder de nieuwe naam Ostend Port Users Association (OPUA). Die werd meteen gekoppeld aan een formele alliantie met Voka – Kamer van Koophandel West-Vlaanderen.

“Onder impuls van de betreurde Bart Vansenant (die in oktober 2022 op amper 61-jarige leeftijd overleed, red.), die als directeur van de Kamer van Koophandel optrad als een brugfiguur voor alle ondernemingen in Oostende, was er de facto al een samenwerking”, zegt covoorzitter van OPUA Mathias Verkest. “Hij zou bijzonder blij geweest zijn dat we die goede verstandhouding nu in een echte alliantie bestendigen.”

De private havengemeenschap van Oostende kan bij Voka voortaan nog meer rekenen op de slagkracht van de belangenbehartiging en opleidingen op maat van de havenondernemingen. “De drie andere Vlaamse havengemeenschappen in Zeebrugge, Gent en Antwerpen, waren al sterk met hun lokale Voka – Kamer van Koophandel geïntegreerd”, zegt voorzitter Philippe De Veyt van Voka West-Vlaanderen. Voor regiovoorzitter van Voka Oostende Tom Bulcke komt de alliantie op een goed moment. “Dit is een weerspiegeling van de huidige dynamiek in de haven en luchthaven van Oostende. Samen hebben we een positief verhaal voor de verdere groei en ontwikkeling.”

Slim zijn

“De toenadering van Voka is een teken van erkentelijkheid voor wat de havengemeenschap presteert”, pikte voorzitter van Haven Oostende en schepen Charlotte Verkeyn (N-VA) in. “Het doet ons deugd dat de ondernemersorganisatie onze ambitie voor een verdere zeewaartse uitbreiding van de haven steunt.”

Wie niet groot of sterk is, moet slim zijn

“Het jaar 2023 was zeer goed. We werken aan het jaarverslag en ik kan nu al zeggen dat Haven Oostende er door zijn koerswijziging van de jongste jaren in geslaagd is om recurrent winstgevend te worden. Wie niet groot of sterk is, moet slim zijn. Ons team doet dat met diversificatie en klantvriendelijkheid, waardoor wij oplossingen kunnen bieden voor klanten die in de andere Vlaamse havens niet bediend kunnen worden. Daarmee bewijzen we dat we onze plaats verdienen.”

Schade aan loket

Verkeyn noemde een aantal realisaties van het voorbije jaar. “We richtten ons eigen stouwerijbedrijf OSSCO op, bouwden de REBO-loods voor stukgoed en trokken nieuwe trafieken en extra projectcargo aan. De blikvanger rond de jaarwisseling waren twee roro-operaties met nieuwe wagens voor Grimsby. In tegenstelling tot sommige kwatongen die beweren dat Oostende een moment chance had omdat de andere havens vol zitten, kunnen wij zeggen dat de potentiële klanten onze deur platlopen. We konden letterlijk en figuurlijk niet iedereen in ons havenhuis toelaten, waarbij zelfs iemand zo ontevreden reageerde dat het luik van het loket hersteld moest worden.”

“Nadat in 2023 TM Edison zijn intrek nam in het gerenoveerde Stapelhuis Entrepot, zullen in 2024 ook de havendiensten er een tijdelijk onderkomen krijgen. Dat zal gebeuren naar aanleiding van nieuwe projecten waarover we later dit jaar meer kunnen vertellen.”

Interne wijzigingen

Ook bij OPUA intern zijn er veranderingen. In het voorbije jaar zette voorzitter Patrick Degryse een stap terug en werd hij opgevolgd door het duo Patrick Reyntjens (GEOxyz) en Mathias Verkest (Otary). Na zijn bekroning in oktober als eerste Oostendse havenpersoonlijkheid van het jaar, werd hij door zijn vereniging gehuldigd voor twee decennia leiderschap. Op de nieuwjaarsbijeenkomst namen ook bestuursleden Bart De Bruycker (Hotel Ter Streep), Jan Buisseret (Vlaamse Visveiling) en secretaris Peter De Gryse (Het DENKhuis) afscheid van de actieve werking.

Tot slot gaf Karen Rappé een toelichting bij de activiteiten van het Vlaamse Instituut van De Zee (VLIZ), het wereldvermaard maritiem wetenschappelijk centrum in Oostende. Van de opbrengst van de nieuwjaarsbijeenkomst werd een bijdrage geschonken aan de werking Goede Doel van De Zee, waarmee VLIZ jonge wetenschappers en projecten ondersteunt.

Oostendse OPUA-Voka maakt vierluik Vlaamse havens compleet – Flows

Oostendse OPUA-Voka maakt vierluik Vlaamse havens compleet

Reportage, Havens
Roel Jacobus
Alliantie OPUA-Voka in Oostende
Alliantie OPUA-Voka in Oostende © Roel Jacobus

Na Antwerpen, Gent en Zeebrugge, stapt ook de vereniging van Oostendse havenondernemingen in een formele alliantie met Voka. De lancering van OPUA-Voka stond in het teken van de toenemende interesse voor de terugkeer van maritieme trafiek.

De nieuwjaarsbijeenkomst 2024 van de Oostendse Havengemeenschap was de eerste onder de nieuwe naam Ostend Port Users Association (OPUA). Die werd meteen gekoppeld aan een formele alliantie met Voka – Kamer van Koophandel West-Vlaanderen.

“Onder impuls van de betreurde Bart Vansenant (die in oktober 2022 op amper 61-jarige leeftijd overleed, red.), die als directeur van de Kamer van Koophandel optrad als een brugfiguur voor alle ondernemingen in Oostende, was er de facto al een samenwerking”, zegt covoorzitter van OPUA Mathias Verkest. “Hij zou bijzonder blij geweest zijn dat we die goede verstandhouding nu in een echte alliantie bestendigen.”

De private havengemeenschap van Oostende kan bij Voka voortaan nog meer rekenen op de slagkracht van de belangenbehartiging en opleidingen op maat van de havenondernemingen. “De drie andere Vlaamse havengemeenschappen in Zeebrugge, Gent en Antwerpen, waren al sterk met hun lokale Voka – Kamer van Koophandel geïntegreerd”, zegt voorzitter Philippe De Veyt van Voka West-Vlaanderen. Voor regiovoorzitter van Voka Oostende Tom Bulcke komt de alliantie op een goed moment. “Dit is een weerspiegeling van de huidige dynamiek in de haven en luchthaven van Oostende. Samen hebben we een positief verhaal voor de verdere groei en ontwikkeling.”

Slim zijn

“De toenadering van Voka is een teken van erkentelijkheid voor wat de havengemeenschap presteert”, pikte voorzitter van Haven Oostende en schepen Charlotte Verkeyn (N-VA) in. “Het doet ons deugd dat de ondernemersorganisatie onze ambitie voor een verdere zeewaartse uitbreiding van de haven steunt.”

Wie niet groot of sterk is, moet slim zijn

“Het jaar 2023 was zeer goed. We werken aan het jaarverslag en ik kan nu al zeggen dat Haven Oostende er door zijn koerswijziging van de jongste jaren in geslaagd is om recurrent winstgevend te worden. Wie niet groot of sterk is, moet slim zijn. Ons team doet dat met diversificatie en klantvriendelijkheid, waardoor wij oplossingen kunnen bieden voor klanten die in de andere Vlaamse havens niet bediend kunnen worden. Daarmee bewijzen we dat we onze plaats verdienen.”

Schade aan loket

Verkeyn noemde een aantal realisaties van het voorbije jaar. “We richtten ons eigen stouwerijbedrijf OSSCO op, bouwden de REBO-loods voor stukgoed en trokken nieuwe trafieken en extra projectcargo aan. De blikvanger rond de jaarwisseling waren twee roro-operaties met nieuwe wagens voor Grimsby. In tegenstelling tot sommige kwatongen die beweren dat Oostende een moment chance had omdat de andere havens vol zitten, kunnen wij zeggen dat de potentiële klanten onze deur platlopen. We konden letterlijk en figuurlijk niet iedereen in ons havenhuis toelaten, waarbij zelfs iemand zo ontevreden reageerde dat het luik van het loket hersteld moest worden.”

“Nadat in 2023 TM Edison zijn intrek nam in het gerenoveerde Stapelhuis Entrepot, zullen in 2024 ook de havendiensten er een tijdelijk onderkomen krijgen. Dat zal gebeuren naar aanleiding van nieuwe projecten waarover we later dit jaar meer kunnen vertellen.”

Interne wijzigingen

Ook bij OPUA intern zijn er veranderingen. In het voorbije jaar zette voorzitter Patrick Degryse een stap terug en werd hij opgevolgd door het duo Patrick Reyntjens (GEOxyz) en Mathias Verkest (Otary). Na zijn bekroning in oktober als eerste Oostendse havenpersoonlijkheid van het jaar, werd hij door zijn vereniging gehuldigd voor twee decennia leiderschap. Op de nieuwjaarsbijeenkomst namen ook bestuursleden Bart De Bruycker (Hotel Ter Streep), Jan Buisseret (Vlaamse Visveiling) en secretaris Peter De Gryse (Het DENKhuis) afscheid van de actieve werking.

Tot slot gaf Karen Rappé een toelichting bij de activiteiten van het Vlaamse Instituut van De Zee (VLIZ), het wereldvermaard maritiem wetenschappelijk centrum in Oostende. Van de opbrengst van de nieuwjaarsbijeenkomst werd een bijdrage geschonken aan de werking Goede Doel van De Zee, waarmee VLIZ jonge wetenschappers en projecten ondersteunt.