Vereniging waterklerken KVWA: “We varen met nieuwe wind in de zeilen”

Fotoalbum, Mensen
Julie Desmet
Bestuur KVWA
Bestuur KVWA © Wilfried Deferme

De Koninklijke Vereniging der Waterklerken Antwerpen (KVWA) hield op 7 maart 2024 haar ‘Maritieme Kick-off’ in Van der Valk Hotel in Antwerpen. Tijdens het evenement deed de nieuwe raad van bestuur het programma voor 2024 en de visie van de vereniging uit de doeken.

Ruim 100 genodigden – waaronder waterklerken, leveranciers en andere belanghebbenden uit de maritieme sector – hieven het glas op het nieuw bestuur van KVWA en de aftrap van het nieuwe jaar.

Op 1 januari 2024 gaf het oud bestuur de fakkel door aan een bijna volledig vernieuwd en verjongd team. Laurens Lossy, kersvers voorzitter van KVWA en agency manager bij MariTeam Shipping Agencies (derde van rechts op de foto), opende de avond met een toespraak: “We willen jullie bedanken voor de massale opkomst. Dit overtreft niet alleen onze verwachtingen, het bewijst ook dat onze sector en onze vereniging springlevend is”, zegt hij.

“We willen KVWA terug op de kaart zetten als vertegenwoordiger van de Antwerpse waterklerken. Dit trachten we te verwezenlijken door het aantrekken van nieuwe leden en het aanspreekpunt te worden van de lokale autoriteiten”, gaat hij verder. “Daarom zetten we dit jaar sterk in op het organiseren van meerdere evenementen waarbij we de nadruk leggen op educatieve momenten en het samenbrengen van de belanghebbenden in onze haven.”

We varen met een nieuwe wind in de zeilen naar ongekende wateren

Feestbestuurder Thor Verstraete stelde het jaarprogramma 2024 voor. “Er staat een geweldig maritiem jaar voor de deur. Voor het eerst sinds de coronacrisis organiseren we weer een voetbaltoernooi (de ‘Alain Meyer Cup’ red.) met aansluitend onze welbekende barbecue op 25 mei in Halle-Zoersel. Het jaarlijkse banket zal dit jaar plaatsvinden op 7 december in Zaal Horta Art Nouveau. Tot slot kan ik jullie ook nog meegeven dat we zullen varen met sleepbedrijf Antwerp Towage, een bezoek zullen brengen aan het ACC (Antwerp Coordination Center) en nog heel veel meer.”

Als waterklerk leer je het reilen en zeilen van de scheepvaart kennen

De vergaderingen van KVWA zullen dit jaar ook op bijzondere locaties in het Antwerpse havengebied plaatsvinden, zoals het Havenhuis en EDR Antwerp Shipyard. “We willen het formele aan het educatieve koppelen. Zo brengen we na onze vergadering bij bijvoorbeeld EDR Shipyard, ook een bezoek aan het bedrijf en sluiten we de avond af met een hapje en een tapje”, zegt Lossy.

Wat maakt het beroep van waterklerk zo mooi? “Als waterklerk oefen je een superviserende rol uit en leer je het reilen en zeilen van de scheepvaart kennen, zowel in de Antwerpse als in andere Belgische zeehavens”, vertelt hij. “Je komt in contact met meerdere spelers uit de keten zoals de crew, de bevrachter van het schip, de terminaloperator, de verlader, de loodsen en bootmannen. Je krijgt zicht op het grotere geheel.”

Een beroep als waterklerk wordt volgens hem nog te vaak ondergewaardeerd. “We staan dag en nacht paraat en hebben veel voor onze job over, wat je bij andere belanghebbenden iets minder merkt”, zegt hij. “Jammer genoeg is er een groot tekort aan waterklerken, net omdat het beroep nog te weinig bekend is. Daar willen we nu met onze vereniging verandering in brengen.”

1921

De stichting van de Vereniging der Waterklerken van Antwerpen vond plaats op 21 december 1921. De vereniging is ontstaan uit een voor de Eerste Wereldoorlog bestaande vriendenkring der Waterklerken van Antwerpen ‘LUCTOR ET EMERGO’, die in 1920 voortzetting vond in de Antwerpse Waterklerken Vereniging ‘NEPTUNUS’.

De volledige evenementenkalender van KVWA voor 2024 vindt u hier terug.

Vereniging waterklerken KVWA: “We varen met nieuwe wind in de zeilen” – Flows

Vereniging waterklerken KVWA: “We varen met nieuwe wind in de zeilen”

Fotoalbum, Mensen
Julie Desmet
Bestuur KVWA
Bestuur KVWA © Wilfried Deferme

De Koninklijke Vereniging der Waterklerken Antwerpen (KVWA) hield op 7 maart 2024 haar ‘Maritieme Kick-off’ in Van der Valk Hotel in Antwerpen. Tijdens het evenement deed de nieuwe raad van bestuur het programma voor 2024 en de visie van de vereniging uit de doeken.

Ruim 100 genodigden – waaronder waterklerken, leveranciers en andere belanghebbenden uit de maritieme sector – hieven het glas op het nieuw bestuur van KVWA en de aftrap van het nieuwe jaar.

Op 1 januari 2024 gaf het oud bestuur de fakkel door aan een bijna volledig vernieuwd en verjongd team. Laurens Lossy, kersvers voorzitter van KVWA en agency manager bij MariTeam Shipping Agencies (derde van rechts op de foto), opende de avond met een toespraak: “We willen jullie bedanken voor de massale opkomst. Dit overtreft niet alleen onze verwachtingen, het bewijst ook dat onze sector en onze vereniging springlevend is”, zegt hij.

“We willen KVWA terug op de kaart zetten als vertegenwoordiger van de Antwerpse waterklerken. Dit trachten we te verwezenlijken door het aantrekken van nieuwe leden en het aanspreekpunt te worden van de lokale autoriteiten”, gaat hij verder. “Daarom zetten we dit jaar sterk in op het organiseren van meerdere evenementen waarbij we de nadruk leggen op educatieve momenten en het samenbrengen van de belanghebbenden in onze haven.”

We varen met een nieuwe wind in de zeilen naar ongekende wateren

Feestbestuurder Thor Verstraete stelde het jaarprogramma 2024 voor. “Er staat een geweldig maritiem jaar voor de deur. Voor het eerst sinds de coronacrisis organiseren we weer een voetbaltoernooi (de ‘Alain Meyer Cup’ red.) met aansluitend onze welbekende barbecue op 25 mei in Halle-Zoersel. Het jaarlijkse banket zal dit jaar plaatsvinden op 7 december in Zaal Horta Art Nouveau. Tot slot kan ik jullie ook nog meegeven dat we zullen varen met sleepbedrijf Antwerp Towage, een bezoek zullen brengen aan het ACC (Antwerp Coordination Center) en nog heel veel meer.”

Als waterklerk leer je het reilen en zeilen van de scheepvaart kennen

De vergaderingen van KVWA zullen dit jaar ook op bijzondere locaties in het Antwerpse havengebied plaatsvinden, zoals het Havenhuis en EDR Antwerp Shipyard. “We willen het formele aan het educatieve koppelen. Zo brengen we na onze vergadering bij bijvoorbeeld EDR Shipyard, ook een bezoek aan het bedrijf en sluiten we de avond af met een hapje en een tapje”, zegt Lossy.

Wat maakt het beroep van waterklerk zo mooi? “Als waterklerk oefen je een superviserende rol uit en leer je het reilen en zeilen van de scheepvaart kennen, zowel in de Antwerpse als in andere Belgische zeehavens”, vertelt hij. “Je komt in contact met meerdere spelers uit de keten zoals de crew, de bevrachter van het schip, de terminaloperator, de verlader, de loodsen en bootmannen. Je krijgt zicht op het grotere geheel.”

Een beroep als waterklerk wordt volgens hem nog te vaak ondergewaardeerd. “We staan dag en nacht paraat en hebben veel voor onze job over, wat je bij andere belanghebbenden iets minder merkt”, zegt hij. “Jammer genoeg is er een groot tekort aan waterklerken, net omdat het beroep nog te weinig bekend is. Daar willen we nu met onze vereniging verandering in brengen.”

1921

De stichting van de Vereniging der Waterklerken van Antwerpen vond plaats op 21 december 1921. De vereniging is ontstaan uit een voor de Eerste Wereldoorlog bestaande vriendenkring der Waterklerken van Antwerpen ‘LUCTOR ET EMERGO’, die in 1920 voortzetting vond in de Antwerpse Waterklerken Vereniging ‘NEPTUNUS’.

De volledige evenementenkalender van KVWA voor 2024 vindt u hier terug.