MUG-heli: “Eén op de twintig van onze interventies in haven Zeebrugge”

Reportage, Mensen
Roel Jacobus
Michael Voet, Marc Adriansens, dr. Nicolas Müller, piloot Danny Plaisier, Carla Debart, Dennis Paelinck
Michael Voet, Marc Adriansens, dr. Nicolas Müller, piloot Danny Plaisier, Carla Debart, Dennis Paelinck © Roel Jacobus

Het Compensatiefonds Zeebrugge steunt met 25.000 euro de MUG-heli met uitvalsbasis aan het AZ Sint-Jan in Brugge. Van de ruim 700 interventies per jaar is er één op de twintig in de haven, waar elke minuut om ter plekke te komen van levensbelang is.

Vrijdagmorgen 15 maart overhandigde het Compensatiefonds van de kusthavens Zeebrugge-Brugge, Oostende en Nieuwpoort een cheque van 25.000 euro aan de MUG-heli in Brugge. Die wordt gerund door de vzw Instituut Medische Dringende Hulpverlening.

“Om onze helikopter voor spoedinterventies in de lucht te houden, is jaarlijks 850.000 euro nodig”, zegt voorzitter en arts Nicolas Müller. “Ons budget komt van het provinciebestuur West-Vlaanderen, een aantal steden en gemeenten, maar ook kleine en grote giften. Een bijdrage van 25.000 euro is een zeer groot geschenk.”

Tv-reeks ‘Helden in de lucht’

De Brugse spoedhelikopter is de enige in Vlaanderen en is goed bekend bij de tv-kijkers van het VTM-programma ‘Helden in de lucht’. Momenteel volgt een filmploeg de interventies voor een nieuwe serie van deze realityreeks. De uitvalsbasis van de MUG-heli (Medische Urgentie Groep) ligt pal naast de spoedgevallendienst van AZ Sint-Jan. “We hebben met het ziekenhuis een zeer goede samenwerking, tot ieders tevredenheid”, zegt Müller.

“Ons team, waaronder zes piloten, bedient de hele provincie West-Vlaanderen, een gedeelte van Oost-Vlaanderen en af en toe begeven we ons over de grens met Nederland. Jaarlijks voeren we 700 à 750 interventies uit en daarvan zijn er gemiddeld 5% in de haven van Zeebrugge. Meestal is dat in de voorhaven, waar het door de afstand langer duurt om met ambulancewagens tijdig ter plaatse te geraken. In ons werk om mensenlevens te redden, telt elke minuut.”

Rooksignalen

In de haven gaat het meestal om arbeidsongevallen van havenarbeiders. “We vervoerden ook al vrachtwagenbestuurders die onwel geworden waren of onlangs gewonden door lekkend zuur in een productieomgeving”, zegt ervaren piloot Danny Plaisier. “Het is voor ons cruciaal dat we in de haven goed onze weg kunnen vinden, daarvoor zijn de plannen met kaainummers belangrijk. We raden de bedrijven ook aan om na een oproep de exacte locatie aan te geven met een flare (rooksignaal).”

“Vanuit de havengemeenschap steunen we zeer graag deze werking omdat elk leven telt”, zegt ondervoorzitter van het Compensatiefonds Dennis Paelinck. Hij vertegenwoordigt in het bestuur namens de werknemers de vakbond ABVV-BTB, naast Michael Voet (ACV-Transcom) en namens de Centrale van Werkgevers Zeebrugge (Cewez) Marc Adriansens en Carla Debart, die voorzitter van het Compensatiefonds is.

Door nationale en lokale cao’s worden door het Paritair Subcomité voor de havens van Zeebrugge-Brugge, Oostende en Nieuwpoort bijdragen opgelegd aan de werkgevers. Deze middelen worden gereserveerd in het Compensatiefonds, dat sociale voordelen toekent aan erkende havenarbeiders, logistieke werknemers met een veiligheidscertificaat en vaklui.

MUG-heli: “Eén op de twintig van onze interventies in haven Zeebrugge” – Flows

MUG-heli: “Eén op de twintig van onze interventies in haven Zeebrugge”

Reportage, Mensen
Roel Jacobus
Michael Voet, Marc Adriansens, dr. Nicolas Müller, piloot Danny Plaisier, Carla Debart, Dennis Paelinck
Michael Voet, Marc Adriansens, dr. Nicolas Müller, piloot Danny Plaisier, Carla Debart, Dennis Paelinck © Roel Jacobus

Het Compensatiefonds Zeebrugge steunt met 25.000 euro de MUG-heli met uitvalsbasis aan het AZ Sint-Jan in Brugge. Van de ruim 700 interventies per jaar is er één op de twintig in de haven, waar elke minuut om ter plekke te komen van levensbelang is.

Vrijdagmorgen 15 maart overhandigde het Compensatiefonds van de kusthavens Zeebrugge-Brugge, Oostende en Nieuwpoort een cheque van 25.000 euro aan de MUG-heli in Brugge. Die wordt gerund door de vzw Instituut Medische Dringende Hulpverlening.

“Om onze helikopter voor spoedinterventies in de lucht te houden, is jaarlijks 850.000 euro nodig”, zegt voorzitter en arts Nicolas Müller. “Ons budget komt van het provinciebestuur West-Vlaanderen, een aantal steden en gemeenten, maar ook kleine en grote giften. Een bijdrage van 25.000 euro is een zeer groot geschenk.”

Tv-reeks ‘Helden in de lucht’

De Brugse spoedhelikopter is de enige in Vlaanderen en is goed bekend bij de tv-kijkers van het VTM-programma ‘Helden in de lucht’. Momenteel volgt een filmploeg de interventies voor een nieuwe serie van deze realityreeks. De uitvalsbasis van de MUG-heli (Medische Urgentie Groep) ligt pal naast de spoedgevallendienst van AZ Sint-Jan. “We hebben met het ziekenhuis een zeer goede samenwerking, tot ieders tevredenheid”, zegt Müller.

“Ons team, waaronder zes piloten, bedient de hele provincie West-Vlaanderen, een gedeelte van Oost-Vlaanderen en af en toe begeven we ons over de grens met Nederland. Jaarlijks voeren we 700 à 750 interventies uit en daarvan zijn er gemiddeld 5% in de haven van Zeebrugge. Meestal is dat in de voorhaven, waar het door de afstand langer duurt om met ambulancewagens tijdig ter plaatse te geraken. In ons werk om mensenlevens te redden, telt elke minuut.”

Rooksignalen

In de haven gaat het meestal om arbeidsongevallen van havenarbeiders. “We vervoerden ook al vrachtwagenbestuurders die onwel geworden waren of onlangs gewonden door lekkend zuur in een productieomgeving”, zegt ervaren piloot Danny Plaisier. “Het is voor ons cruciaal dat we in de haven goed onze weg kunnen vinden, daarvoor zijn de plannen met kaainummers belangrijk. We raden de bedrijven ook aan om na een oproep de exacte locatie aan te geven met een flare (rooksignaal).”

“Vanuit de havengemeenschap steunen we zeer graag deze werking omdat elk leven telt”, zegt ondervoorzitter van het Compensatiefonds Dennis Paelinck. Hij vertegenwoordigt in het bestuur namens de werknemers de vakbond ABVV-BTB, naast Michael Voet (ACV-Transcom) en namens de Centrale van Werkgevers Zeebrugge (Cewez) Marc Adriansens en Carla Debart, die voorzitter van het Compensatiefonds is.

Door nationale en lokale cao’s worden door het Paritair Subcomité voor de havens van Zeebrugge-Brugge, Oostende en Nieuwpoort bijdragen opgelegd aan de werkgevers. Deze middelen worden gereserveerd in het Compensatiefonds, dat sociale voordelen toekent aan erkende havenarbeiders, logistieke werknemers met een veiligheidscertificaat en vaklui.