Drie Antwerpse expeditiebedrijven opgelicht voor ruim 1,2 miljoen euro

Nieuws, Mensen
Julie Desmet
Bord 'fraud alert'
Bord ‘fraud alert’ © Pixabay

Drie Antwerpse expediteurs, die niet bij naam willen worden genoemd, zijn het slachtoffer geworden van frauduleuze praktijken. Op drie weken tijd werd de bedrijven via slinkse wegen 1,2 miljoen euro afhandig gemaakt.

De betreffende expeditiebedrijven willen andere forwarders in de (Antwerpse) havengemeenschap waarschuwen voor malafide praktijken. De eigenaar van een van de bedrijven neemt het woord en brengt zijn verhaal anoniem onder het pseudoniem ‘Patrick’. “Er loopt momenteel een gerechtelijk onderzoek waardoor we geen risico’s kunnen nemen”, klinkt het.

Belgisch bedrijf

De oplichter is een Belgisch bedrijf dat met valse namen en e-mailadressen werkt. “De klant – die zich profileert als een trader – stuurt een prijsaanvraag in voor 40ft-koelcontainers van India naar Saudi-Arabië voor het transport van ajuinen. Eenmaal we de vervoerskost hebben doorgegeven, vraagt het bedrijf een krediet aan,” vertelt Patrick.

Na een controle van de financiële situatie van de onderneming via de officiële erkende instanties, blijkt dat het volgens de jaarrekening van 2022 – zoals gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad – bijna 9 miljoen euro winst heeft geboekt. Het betreffende expeditiebedrijf verleende daarom de klant een krediet.

Mango’s en ajuinen

Maar een mooi cijfer zegt niet alles. “Blijkbaar kunnen bedrijven zomaar vervalste jaarrekeningen neerleggen”, zegt Patrick. De boekingen volgen bij beide expeditiebedrijven hetzelfde stramien: “Nadat de reefers voor het transport van ajuinen op krediet zijn geboekt, vragen ze om een luchtvrachttarief voor het vervoer van mango’s vanuit Pakistan naar Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Het gaat telkens om een boeking van 3.000 kg luchtvracht”, zegt hij. “De klant geeft daarbij aan dat de cargo dringend moet worden vervoerd en dus snel mag worden geboekt. Aangezien de transportkost werd vastgelegd op 3,5 dollar per kilo, werd er elke dag voor bijna tienduizend dollar geboekt. Na een week verdubbelden de boekingen en maakten we honderdduizend dollar per week omzet.”

Aangezien het om mango’s gaat, was het moeilijk om al gemaakte boekingen tegen te houden

Toen de teller op 150.000 dollar stond, vroeg Patrick van het betreffende expeditiebedrijf om een eerste betaling te doen. “Onze 30 dagen kredietverlening was gebaseerd op een beperkt bedrag. De boekingen groeiden uit tot een veel te groot volume dat we niet hadden voorzien. Aangezien het om mango’s gaat, en dus bederfelijke goederen, was het ook moeilijk om al gemaakte boekingen tegen te houden”, meldt hij.

Bijna 600.000 euro kwijt

Op drie weken tijd nam het Antwerpse expeditiebedrijf in totaal 64 boekingen aan. “We zijn 584.000 euro kwijt en vrezen dat we ons geld nooit zullen terugzien”, klinkt het. “Het is duidelijk dat deze malafide firma werd opgestart met de intentie om niets te betalen. Zelfs al zouden we 8 dollar per kilo hebben gevraagd, dan waren ze hoogstwaarschijnlijk nog akkoord gegaan. Als dit bedrijf de verlader belooft om het transport van mango’s voor bijvoorbeeld twee dollar per kilo te regelen, krijgt het de business legitiem in handen. De kans is groot dat dus ook de verlader van deze malafide praktijken op de hoogte was, dit op basis van de luchtvrachttarieven. Er is niemand die het luchttransport van mango’s aan zo’n lage prijs kan aanbieden.”

Tweede slachtoffer

“We hebben onze agent in Pakistan om meer gedetailleerde informatie gevraagd”, gaat hij verder. “Zo zijn we bij een andere Antwerpse forwardingorganisatie uitgekomen die ook de dupe is geworden van oplichting door hetzelfde malafide bedrijf. Zij waren iets meer dan 600.000 euro kwijt. We hebben de krachten gebundeld en de zaak samen onder de loep genomen.”

Vrouwen gearresteerd

Patrick verwittigde een kennis van hem in Amsterdam voor deze wanpraktijken. Die vertelde hem dat hij ook door de fraudeurs werd benaderd. “Onze kennis in Amsterdam heeft dan een ‘meeting’ met het bedrijf vastgelegd. Twee vrouwen met valse namen zijn komen opdagen waarop we hen hebben laten arresteren.”

We willen andere bedrijven behoeden voor wanpraktijken. We werken allemaal hard

De Antwerpse expeditiebedrijven zijn ervan overtuigd dat het om een crimineel netwerk gaat en hebben een gerechtelijke procedure opgestart. “Ik ben er vrij zeker van dat deze criminelen hun facturen met buitenlandse vennootschappen opstellen”, zegt Patrick. “We willen andere bedrijven behoeden voor wanpraktijken. We werken allemaal hard. Gezien de huidige zwakke marktsituatie (met een hoge inflatie en een aanhoudend zwakke economie, red.) waarbij er veel expediteurs klagen dat het minder goed gesteld is met de markt, kunnen we dit absoluut missen.”

Samen sterk

Intussen is ook een derde Antwerpse expeditiebedrijf over dezelfde oplichtingsmethoden naar buiten getreden. De firma werd door hetzelfde malafide bedrijf voor 40.000 euro opgelicht. “Het onderwerp kwam heel recent tijdens een zakendiner aan het licht”, vertelt Patrick. “We vertelden openlijk aan tafel wat we hebben meegemaakt, waardoor de CEO van de gedupeerde firma zijn verhaal hierin herkende en – ondanks dat hij er initieel liever over wou zwijgen – er openlijk over sprak dat hij hetzelfde heeft meegemaakt. We hopen dat, indien er nog andere gedupeerden zijn, zij zich melden bij de expediteursorganisatie FORWARD Belgium zodat we de krachten kunnen bundelen en informatie kunnen delen. Door er openlijk over te spreken kunnen we er een grote strafzaak van maken en vooruitgang boeken. Samen staan we sterk”, besluit hij.

Meldpunt

FORWARD Belgium richtte eind maart 2021 een meldpunt op om leden de mogelijkheid te bieden verdachte zendingen aan elkaar te melden. Na ruim een jaar leverde het meldpunt een 20 à 25-tal meldingen op. “Onze leden worden regelmatig geconfronteerd met verdachte zendingen”, zegt FORWARD-directeur Olivier Schoenmaeckers. “We merken dat malafide ondernemers vaak ‘shoppen’ bij verschillende bedrijven tot ze een expediteur vinden die hun lading wil aannemen. Door in een gesloten netwerk informatie te delen, kunnen onze leden elkaar waarschuwen voor verdachte klussen. Het vergt vaak wat ervaring om een verdachte zending op te merken. Op deze manier kan de expertise vlot worden gedeeld.”

Drie Antwerpse expeditiebedrijven opgelicht voor ruim 1,2 miljoen euro – Flows

Drie Antwerpse expeditiebedrijven opgelicht voor ruim 1,2 miljoen euro

Nieuws, Mensen
Julie Desmet
Bord 'fraud alert'
Bord ‘fraud alert’ © Pixabay

Drie Antwerpse expediteurs, die niet bij naam willen worden genoemd, zijn het slachtoffer geworden van frauduleuze praktijken. Op drie weken tijd werd de bedrijven via slinkse wegen 1,2 miljoen euro afhandig gemaakt.

De betreffende expeditiebedrijven willen andere forwarders in de (Antwerpse) havengemeenschap waarschuwen voor malafide praktijken. De eigenaar van een van de bedrijven neemt het woord en brengt zijn verhaal anoniem onder het pseudoniem ‘Patrick’. “Er loopt momenteel een gerechtelijk onderzoek waardoor we geen risico’s kunnen nemen”, klinkt het.

Belgisch bedrijf

De oplichter is een Belgisch bedrijf dat met valse namen en e-mailadressen werkt. “De klant – die zich profileert als een trader – stuurt een prijsaanvraag in voor 40ft-koelcontainers van India naar Saudi-Arabië voor het transport van ajuinen. Eenmaal we de vervoerskost hebben doorgegeven, vraagt het bedrijf een krediet aan,” vertelt Patrick.

Na een controle van de financiële situatie van de onderneming via de officiële erkende instanties, blijkt dat het volgens de jaarrekening van 2022 – zoals gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad – bijna 9 miljoen euro winst heeft geboekt. Het betreffende expeditiebedrijf verleende daarom de klant een krediet.

Mango’s en ajuinen

Maar een mooi cijfer zegt niet alles. “Blijkbaar kunnen bedrijven zomaar vervalste jaarrekeningen neerleggen”, zegt Patrick. De boekingen volgen bij beide expeditiebedrijven hetzelfde stramien: “Nadat de reefers voor het transport van ajuinen op krediet zijn geboekt, vragen ze om een luchtvrachttarief voor het vervoer van mango’s vanuit Pakistan naar Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Het gaat telkens om een boeking van 3.000 kg luchtvracht”, zegt hij. “De klant geeft daarbij aan dat de cargo dringend moet worden vervoerd en dus snel mag worden geboekt. Aangezien de transportkost werd vastgelegd op 3,5 dollar per kilo, werd er elke dag voor bijna tienduizend dollar geboekt. Na een week verdubbelden de boekingen en maakten we honderdduizend dollar per week omzet.”

Aangezien het om mango’s gaat, was het moeilijk om al gemaakte boekingen tegen te houden

Toen de teller op 150.000 dollar stond, vroeg Patrick van het betreffende expeditiebedrijf om een eerste betaling te doen. “Onze 30 dagen kredietverlening was gebaseerd op een beperkt bedrag. De boekingen groeiden uit tot een veel te groot volume dat we niet hadden voorzien. Aangezien het om mango’s gaat, en dus bederfelijke goederen, was het ook moeilijk om al gemaakte boekingen tegen te houden”, meldt hij.

Bijna 600.000 euro kwijt

Op drie weken tijd nam het Antwerpse expeditiebedrijf in totaal 64 boekingen aan. “We zijn 584.000 euro kwijt en vrezen dat we ons geld nooit zullen terugzien”, klinkt het. “Het is duidelijk dat deze malafide firma werd opgestart met de intentie om niets te betalen. Zelfs al zouden we 8 dollar per kilo hebben gevraagd, dan waren ze hoogstwaarschijnlijk nog akkoord gegaan. Als dit bedrijf de verlader belooft om het transport van mango’s voor bijvoorbeeld twee dollar per kilo te regelen, krijgt het de business legitiem in handen. De kans is groot dat dus ook de verlader van deze malafide praktijken op de hoogte was, dit op basis van de luchtvrachttarieven. Er is niemand die het luchttransport van mango’s aan zo’n lage prijs kan aanbieden.”

Tweede slachtoffer

“We hebben onze agent in Pakistan om meer gedetailleerde informatie gevraagd”, gaat hij verder. “Zo zijn we bij een andere Antwerpse forwardingorganisatie uitgekomen die ook de dupe is geworden van oplichting door hetzelfde malafide bedrijf. Zij waren iets meer dan 600.000 euro kwijt. We hebben de krachten gebundeld en de zaak samen onder de loep genomen.”

Vrouwen gearresteerd

Patrick verwittigde een kennis van hem in Amsterdam voor deze wanpraktijken. Die vertelde hem dat hij ook door de fraudeurs werd benaderd. “Onze kennis in Amsterdam heeft dan een ‘meeting’ met het bedrijf vastgelegd. Twee vrouwen met valse namen zijn komen opdagen waarop we hen hebben laten arresteren.”

We willen andere bedrijven behoeden voor wanpraktijken. We werken allemaal hard

De Antwerpse expeditiebedrijven zijn ervan overtuigd dat het om een crimineel netwerk gaat en hebben een gerechtelijke procedure opgestart. “Ik ben er vrij zeker van dat deze criminelen hun facturen met buitenlandse vennootschappen opstellen”, zegt Patrick. “We willen andere bedrijven behoeden voor wanpraktijken. We werken allemaal hard. Gezien de huidige zwakke marktsituatie (met een hoge inflatie en een aanhoudend zwakke economie, red.) waarbij er veel expediteurs klagen dat het minder goed gesteld is met de markt, kunnen we dit absoluut missen.”

Samen sterk

Intussen is ook een derde Antwerpse expeditiebedrijf over dezelfde oplichtingsmethoden naar buiten getreden. De firma werd door hetzelfde malafide bedrijf voor 40.000 euro opgelicht. “Het onderwerp kwam heel recent tijdens een zakendiner aan het licht”, vertelt Patrick. “We vertelden openlijk aan tafel wat we hebben meegemaakt, waardoor de CEO van de gedupeerde firma zijn verhaal hierin herkende en – ondanks dat hij er initieel liever over wou zwijgen – er openlijk over sprak dat hij hetzelfde heeft meegemaakt. We hopen dat, indien er nog andere gedupeerden zijn, zij zich melden bij de expediteursorganisatie FORWARD Belgium zodat we de krachten kunnen bundelen en informatie kunnen delen. Door er openlijk over te spreken kunnen we er een grote strafzaak van maken en vooruitgang boeken. Samen staan we sterk”, besluit hij.

Meldpunt

FORWARD Belgium richtte eind maart 2021 een meldpunt op om leden de mogelijkheid te bieden verdachte zendingen aan elkaar te melden. Na ruim een jaar leverde het meldpunt een 20 à 25-tal meldingen op. “Onze leden worden regelmatig geconfronteerd met verdachte zendingen”, zegt FORWARD-directeur Olivier Schoenmaeckers. “We merken dat malafide ondernemers vaak ‘shoppen’ bij verschillende bedrijven tot ze een expediteur vinden die hun lading wil aannemen. Door in een gesloten netwerk informatie te delen, kunnen onze leden elkaar waarschuwen voor verdachte klussen. Het vergt vaak wat ervaring om een verdachte zending op te merken. Op deze manier kan de expertise vlot worden gedeeld.”